Публикации

Защо се подсича бебешкото дупе?

Почти всеки родител на бебе ще се сблъска с обрив в зоната на пелената до третата година от живота на дребосъчето. Най-често подсичането се появява между деветия месец и първия рожден ден. Това е периодът, когато бебето все още седи през повечето време, и вече се храни с повечето твърди храни, което променя киселинността на съдържанието в червата.

Кои са най-честите причини за подсичане на кожата в зоната на пелените?

Триене
Триенето на чувствителната бебешка кожа в мокрите пелени води до появата на големи зачервени обриви. Кожата на засегнатите места изглежда лъщяща и оточна.

Дразнители
Дразнители като урина, изпражнения и измивни продукти, са другият най-чест причинител на обриви в чувствителната зона. Дългият контакт на киселината, съдържаща се в урината и фекалиите, може да доведе до зачервявания и раздразнения. Използването на измивен продукт, неподходящи мокри кърпи, или дори чешмяната вода, могат да пресушат кожата и да нарушат здравето на кожната бариера.

Кандидозна инфекция
Обривът, причинен от гъбична инфекция, обикновено е ярко червен на цвят, а кожата под него е мека. Често се появява след прием на антибиотик. Причинител е гъбичният микроорганизъм Candida, който намира комфорт във влажна среда. Същата гъбичка причинява и млечницата при кърмачетата.

Алергична реакция
Обривът в зоната на пелената може да е реакция към мокри кърпи, пелената, препарат за пране на дрешките, измивен продукт, крем или пластмасата в ластика на пелените. За да избегнете неприятните реакции, избирайте влажни кърпи с 99% вода, натурални измивни и перилни продукти, и козметика с максимално количество естествени съставки.

Себорея
Обривът от себорея обикновено е с жълт цвят и може да се срещни и в други части на тялото на бебето.

Макар и по-рядко, подсичането може да е резултат от бактерия, напр. стафилокок.

Как да избегнем неприятното подсичане?

На първо място е добрата хигиена бебето. Не отлагайте смяната на замърсените пелени. Колкото по-кратко кожата е под влияние на агресивното въздействие на урината и фекалиите, толкова по-малка е вероятността да се появят раздразнения.

Почиствайте кожата при всяка смяна на пелените. Избягвайте честата употреба на измивни продукти и кърпички с добавен аромат. Използвайте влажни кърпи със съдържание на 99% вода. Йонизираната вода в бебешките кърпички е по-добрата алтернатива на чешмяната вода. В публикация на рецензирано общомедицинско научно списание The Lancet на тема „Атопичният дерматит и твърдата битова вода“, се прави връзка между появата на кожни екземи при бебетата и честата употреба на чешмяна вода за почистване на кожата.

Оставяйте бебето без пелена колкото е възможно повече време през деня, за да дадете шанс на кожата да диша и да се възстановява.

При всяка смяна на пелената, нанасяйте крем при подсичане. Повечето акушерки препоръчват да се редуват продукт със съдържание на цинков оксид и хидратиращ продукт. Цинковият оксид е чудесно средство за изолиране на кожата от влагата в пелената. Силната му концентрация в повечето продукти против подсичане обаче пресушава кожата. Редуването му с хидратиращ крем, намалява негативния ефект и дава повече комфорт на бебето.

Кремът при подсичане бебо съчетава ниско съдържание на цинков оксид и фосфолипиден комплекс. Той осигурява защита и хидратация едновременно като изолира кожата от външното влияние без да я запечатва. Заздравява кожната бариера и помага на кожата да се възстановява. Съчетанието на естествен фосфолипиден комплекс и цинков оксид е иновация, даваща цялостна грижа за кожата в зоната на пелената.