Публикации

Как да използвате слънцезащита в ежедневната рутина?

Лятото е сезонът, който най-често свързваме с използването на слънцезащита. Парещите лъчи, не ни оставят да забравим важността на нанасянето на продукт, който да ни предпази от неприятни и болезнени изгаряния.

В действителност обаче откритите зони на кожата трябва да се защитават от слънчевите лъчи целогодишно. Макар нивото на UV радиацията да е най-високо при топло безоблачно време, нивата му могат да останат завишени и при наличие на облаци заради отражението на слънчевата светлина от различни повърхности. Особено в по-високите райони.

В малки количества UV радиацията може да бъде полезна и е необходима за производството на витамин D. Продължителното излагане на UV радиация обаче може да доведе до временни и хронични здравни проблеми с кожата, очите и имунната система. Слънчевото изгаряне и придобиването на тен са най-добре известните временни здравни ефекти. В дългосрочен план UV радиацията стимулира дегенеративните промени в клетките, фиброзните тъкани и кръвоносните съдове. Хроничните ефекти включват два големи проблема – рак на кожата и катаракта на очите. Особено голям е рискът аз бебетата и малките деца.

Това прави използването на слънцезащита ключов момент в грижата за здравето. Важно е обаче и използването ѝ да е правилно. По-долу даваме някои общи съвети, на които да обърнете внимание на прага на топлия сезон.

Избирайте широкоспектърна защита

Широкоспектърната защита действа блокиращо и на двата вида UV лъчи – UVB и UVA.
UVB лъчите да тези, които проникват в по-горния слой на кожата – епидермиса, където причиняват кожно изгаряне и директно увреждане на клетъчната ДНК. Това може да причини мутации и рак на кожата.
UVA лъчите проникват в по-дълбоките слоеве, където причиняват оксидативен стрес. Той води до постепенно увреждане на клетъчните протеини и липиди, в резултат на което настъпват кожни увреждания, които също повишават риска от рак на кожата. UVA лъчите са по-малко опасни, но при често и продължително излагане на слънце и двата вида лъчи носят сериозни рискове, което налага необходимостта от прилагане на слънцезащитни продукти с широкоспектърно действие.

Избирайте висок слънцезащитен фактор (SPF)

Зад понятието „SPF фактор“ стои процентът на UVB лъчите, които слънцезащитният продукт блокира.

SPF 15 предоставя минимална защита от 93,3% срещу UV радиацията
SPF 30 дава добра защита от 96,7%
SPF 50, 50+  осигурява отлична защита от слънчевата радиация от 98%.

Така че колкото по-висок е слънцезащитният фактор на продукта, който ползвате, толкова повече време можете да прекарате на открито без да изгорите.

Нанасяйте достатъчно количество слънцезащитен продукт

За да постигнете слънцезащитния фактор, обозначен на бутилката на крема, е необходимо да нанесете достатъчно количество продукт върху кожата– 2 милиграма на квадратен сантиметър кожа. За да сте сигурни, че детето ще бъде добре защитено от слънчевите лъчи, използвайте 9 чаени лъжички слънцезащитен продукт за цялото тяло – 1 ч.л. за лицето и шията, 1 ч.л. за предната част на торса, 1 ч.л. – за задната, по 1 ч.л. за всяка ръка и по 1 ч.л. за всеки крак.

Нанасяйте слънцезащитата поне 20 минути преди излагане на слънце

Слънцезащитните продукти имат нужда от време, за да попият в кожата и да осигурят нужната защита.

Нанасяйте нов слой слънцезащитен продукт на всеки 2 часа

Не пропускайте зоните като върховете на ушите, скалпът на пътя на косата, задната част на врата, зад ушите.

Слънцезащитният продукт трябва да бъде последният нанесен върху кожата продукт

Слънцезащитният крем е последната стъпка в рутината. Нанесен на по-ранен етап би могъл да попречи на други продукти да попият в кожата.