Лятото е в разгара си и много семейства се наслаждават на слънчевите дни навън с най-малките си членове. Но докато приятните моменти на открито са безценни, те носят и определени рискове за крехката бебешка кожа.
Дори и с най-добрите намерения, понякога родителите допускат грешки в слънцезащитния режим на бебетата си. Нека разгледаме някои от най-честите пропуски и как да ги избегнем.
Грешка 1: Избор на неподходящ слънцезащитен продукт
Много родители грешат още при избора на слънцезащитен крем за бебето. Обикновените кремове за възрастни не са подходящи за нежната детска кожа. Те често съдържат съставки, които могат да предизвикат дразнене или алергични реакции.
Най-добрият избор са специалните бебешки слънцезащитни кремове, както и такива с минерални филтри (цинков оксид и титанов диоксид) и SPF 50+. Тези продукти осигуряват максимална защита и са много по-щадящи.
Грешка 2: Недостатъчно количество слънцезащитен крем
Много хора подценяват колко крем е необходимо, за да се постигне пълноценна защита. Препоръчителното количество за едно нанасяне е около една чаена лъжичка крем за лицето и една супена лъжица за тялото. Ако нанесем по-малко, защитата драстично намалява. А при бебетата е особено важно да не пестим от крема и да покрием щателно всички открити участъци.
Грешка 3: Нанасяне на крема непосредствено преди излизане
Слънцезащитният крем има нужда от известно време, за да се абсорбира и да започне да действа. Най-добре е да го нанесем поне 20-30 минути преди излагане на слънце. Много родители допускат грешката да намазват бебето набързо точно преди излизане и така го лишават от пълния потенциал на защитата.
Грешка 4: Пропускане на “проблемните” зони
При нанасяне на крема често се пропускат някои “проблемни” зони като ушите, вратлето, стъпалата. А точно тези участъци са особено уязвими на слънчево изгаряне при бебетата. Затова трябва да сме изключително прецизни и педантични – кремът трябва да покрие всеки сантиметър открита кожа.
Грешка 5: Разчитане само на слънцезащитния крем
Колкото и качествен да е един бебешки слънцезащитен крем, той не може да свърши цялата работа сам. Най-добрата защита е ограничаването на престоя на бебето на преки слънчеви лъчи, особено през пиковите часове по обяд. Родителите трябва да разчитат основно на сенчести места, подходящо облекло с дълги ръкави и крачоли и шапки с периферия. Кремът е допълнителна, а не основна мярка.
Грешка 6: Неподновяване на слънцезащитния крем
Дори и най-добрият крем не е достатъчен за цял ден. Нужно е той да се нанася отново на всеки 2 часа, както и след всяко къпане или изпотяване. Много родители пропускат да подновят защитата на бебето и така значително намаляват ефективността на слънцезащитния крем.
Грешка 7: Излагане на бебето на слънце прекалено рано
През първите 6 месеца бебетата не бива изобщо да се излагат на пряка слънчева светлина. Но дори и след тази възраст, препоръчително е разходките да са сутрин преди 10ч и следобед след 16ч. Родителите, които излагат бебетата на най-силното слънце, дори и с крем, рискуват сериозно здравето на детето си.
Грешка 8: Използване на стари или с изтекъл срок слънцезащитни продукти
Като всеки козметичен продукт, и слънцезащитните кремове имат определен срок на годност. След него, съставките се разграждат и защитните свойства намаляват. Освен това, след отваряне, в опаковката могат да се развият бактерии, които да предизвикат кожни инфекции. Затова винаги проверявайте датата на годност и не ползвайте стари и съмнителни продукти.
Грешка 9: Чакане бебето да изгори, преди да вземем мерки
Някои родители подценяват риска от UV лъчите и започват да предприемат предпазни мерки чак когато забележат първите признаци на слънчево изгаряне върху кожата на бебето. Това е недопустимо – щетите вече са нанесени! Превенцията трябва да започне от самото начало, още при първото излизане на открито.
Грешка 10: Неинформираност за опасностите от слънцето
Може би най-фаталната грешка е неосъзнаването на реалните рискове от UV лъчението за бебетата. Много родители са чували бегло за нуждата от слънцезащита, но не разбират колко опасни могат да бъдат последиците при неспазването й. Слънчевото изгаряне в ранна детска възраст драстично повишава риска от развитие на рак на кожата в по-късен етап от живота.
Надяваме се информацията в тази статия да ви е била полезна и да ви е накарала да се замислите. Грижата за безопасността на бебето на слънце е отговорност на всеки родител. Но със знанията за най-честите грешки и как да ги избегнем, можем да сме спокойни, че сме осигурили максималната възможна защита на детето.
А с помощта на най-добрите бебешки слънцезащитни кремове, можем да се насладим безгрижно на летните емоции, знаейки, че сме направили всичко по силите си. Нека бъдем информирани, отговорни и да подарим на бебетата си едно безоблачно лято, изпълнено с усмивки, закачки и прекрасни спомени!